Computing Plus

Makineler ve robot modelleri tasarlayıp, kontrol yazılımınızı da bilgisayarınız üzerinden programladıktan sonra her şeyi çalışır hale getirin. Kulağa bu kadar karmaşık ve teknik gelen her şeyin “Computing” serisi ile ne kadar büyüleyici ve eğlenceli bir oyun haline geldiğini görünce şaşıracaksınız. Bu söylediklerimiz sadece çocuklar için değil tekniğe meraklı kişiler için de geçerlidir.

ROBO Interface
ROBO Arayüzü

Bilgisayar kontrollü fischertechnik robot dünyasının kuantum çekirdeği. Kitin için 16-bit mikrokontrolör, USB ve Seri arayüz, güç kaynağından çekilse bile içinde yüklü kalacak 2 program yüklemek için 128kByte Flash hafıza,. Dört adet 9V/250mA (maksimum 1A) motor çıkışı hız kontrolü ile birlikte, 0-5Kohm arası dirençler için 2 analog giriş, 0-10V gerilim için 2 analog giriş ve dijital uzaklık sensörü için 2 analog giriş. ROBO G/Ç ek modülü ve ROBO RF data hattı için iki adet bağlantı portu, IR kontrol seti için kızılötesi alıcı/verici. Bütün giriş ve çıkışların başka bir yere taşınmasını sağlayan 26 pinli erkek konnektör.

ROBO Pro grafik programlama arayüz ile ve C derleyicisi(derleyici program dahil değildir. ile programlanabilir.

Ek olarak 9VDC/1A’lik güç kaynağı (ör. Energy Set) gerekir.ROBO I / O Extensıon
ROBO G /Ç Ek Modülü

ROBO arayüzü için ek modül. ROBO arayüzüe 10 pinli yassı kablo ile bağlanır. Dört adet 9V/250mA motor çıkışı (maksimum 1A). Ayarlanabilir hız kontrolü. 8 dijital giriş. 0-5kohm arası dirençler için bir analog giriş. PC üzerinden direk online çalışma için USB portu. Ek ROBO G/Ç ek modülü için port. ROBO arayüzüne seri olarak en fazla 3 adet ROBO G/Ç ek modülü bağlanabilir.


Ek olarak 9VDC/1A güç kaynağı gerekir (ör. Energy Set).
ROBO RF Data Lınk

ROBO arayüzü için radyo arayüzü. USB üzerinden bilgisayara bağlanır. Aradyo bağlantısı arayüzün kartı üzerine takılan ek bir kart ile sağlanır. ek olarak hiçbir güç kaynağı gerekmez.

Manzil yaklaşık 10m.
Frekans: 2.4GHz
Bir odanın içindeki 8 cihazın ayrı ayrı kontrolü için 8 farklı frekans seçilebilir.
Aynı frekanstaki iki ROBO arayüzünün birbiriyle bağlantısını sağlar.

ROBO Pro Software

ROBO arayüzünün ve ROBO G/Ç Ek modülünün kullanılması için yeni grafik programlama programı (Windows 98, NT, 2000, XP). Önceki Model Akıllı Arayüz (30402) online modda kullanılabilir. Bir çok program modülü olan akış diyagramlı programlama yazılımı sayesinde yeni başlayanlar için idealdir.

Datalar yazılım modülleri ve altprogramlar arasında sadece değişkelerle (Daha önce olduğu gibi) değil grafik bağlantılarla aktarılabilir. Programın çalışmasının anlaşılması çok kolaydır. Altprogramlar kütüphanede mevcuttur ve artık altprogramın nasıl çalıştığının anlaşılmasına gerek kalmadan kullanılabilir. Yeni başlayanlar için karmaşık programları bile oluşturmak artık çok kolay.

ROBO Pro grafik programlama arayüzü, diziler, fonksiyonlar, rekürsif fonksiyonlar, objeler, asenkron ve quasiparalel işlemler gibi modern bir programlama dilinin sahip olduğu bütün işlevlere sahiptir ve bu sayede profesyonel programcılar için de uygundur. Çok karmaşık programların bile rahatça işlenebilmesi için programlar makine diline çevrilir. İleri düzeydeki programcılar dahi ROBO Pro’nun limitlerinin olmadığını fark edeceklerdir. ROBO Pro’da kendi öğrenen yazılımlar yazmak ya da diğer Windows işlemleriyle iletişim kurmak mümkündür.

Online modda birkaç ROBO arayüzünün paralel (büyük ölçekli projeler için) olarak kontrol etmek ve anahtarlar, kontrolörler ve görüntüleme modülleri olan kişisel kullanıcı panelleri yapmak mümkündür.


ROBO TX Controller

The controller with 32-bit processor, display, high storage capacity and with compact casing (90x90x15mm) offers numerous attachment possibilities on five sides. With integrated Bluetooth radio interface (2.4 GHz, range about 10 m). Several „ROBO TX Controller“ can be coupled together.

 • 32-bit ARM 9 processor (200 MHz)
 • Storage capacity: 8 MB RAM, 2 MB flash
 • Weight only 90g
 • 8 Universal inputs: Digital, analog 0-9V DC, analog 0-5kΩ
 • 4 fast counting inputs: Digital, frequency up to 1kHz
 • 4 motor outputs, 9V, 250mA: Speed infinitely variable, short circuit proof, alternatively 8 individual outputs
 • 2 expansion connections: I2C and RS 485 for coupling of additional „ROBOTX Controller“
 • Display: 128x64 pixel, monochrome
 • USB interface: USB 2.0 (1.1 compatible), max. 12 MB, including mini-USB socket connector
 • Programable with „ROBO Pro“ or C compiler (not included)
 • Includes USB connection cable.
 • Additionally required is Power Set or Accu Set