Profi

Arabaya bindiniz, vitese takıp hareket ettiniz. Fakat, düşük viteste yavaş gitmemizi aynı zamanda yokuşu rahat çıkmamızı sağlayan; yüksek viteste de hızlı gitmemizi sağlayan mekanizma nasıl çalışıyor? Veya bir mutfak aleti, bir sonsuz dişli sistemi nasıl çalışıyor? Köprüler nasıl dengede duruyor ve sallanan bir masa bir destek ile nasıl dengeli bir hale gelebiliyor? Bu ve diğer sorular Profi serisinde detaylı olarak cevaplanıyor 


Profi Mechanic & Static    Yaş 9+
Profi Mekanik – Statik Seti


Geleceğin makine, inşaat mühendisleri ve teknisyenleri için üst düzey bir teknolojik eğitim seti
Bir mekanik şanzıman nasıl çalışıyor? Sonsuz dişli sistemi nedir? Cam sileceği mekanizmasını nasıl yapabilirsiniz? Nasıl sağlam bir köprü inşa edersiniz?
30 farklı model yapılabilen bu set ile bu sorularla birlikte, makine ve inşaat mühendisliği alanları ile ilgili daha birçok temel soruya cevap bulacaksınız. Mini motor, anahtar, 9V pil için pil kutusu, dişli çarklar ve diğer dişli kutusu parçaları sete dahildir.
550 den fazla parça, 9 yaş ve üstü çocuklar için. Detaylı montaj kılavuzu ile “Makine ve İnşaat Mühendisliği” konuları üzerine bir etkinlik kitapçığı sete dahildir.
Boyutlar: 46,5x8,5x32,0 cm
Parça Sayısı: 550+

Bu setle yapılabilen 30 MODEL


Profi Pneumatic II   Yaş 9+
Profi Pnömatik Seti

Yeni “Profi Pneumatic II” pnömatik teknolojisinin temellerini eğlenceli bir yoldan öğretir; çeşitli örnekleri kullanarak hava hücreleri ve kompresör bağlantılı pistonlar ile basınçlı hava vanalarının çalışma yöntemlerini gösterir.
4 adet çift yönlü pnömatik piston, 3 adet 4/3 turlu vana, elektronik kontrollü hava hücreli kompresör içerir.
Detaylı montaj kılavuzu ve “Pnöomatik – Basınçlı Hava ile Hareket” konusunda yardımcı kitapçık sete dahildir.

Boyutlar: 46,5x8,5x32,0 cm
Parça Sayısı: 350+

Bu setle yapılabilen 8 MODEL

Profi E-Tec  Yaş 9+
Profi E-Tek Seti


Bir elektronik devre nasıl çalışır? Röle, fototransistor ve reed röle nedir? Bu sorular ve elektro kontrol ve elektrik mühendisliği ile ilgili diğer sorular bu setle deneysel olarak cevaplanıyor.

Çocuklar adım adım elektronik dünyasına giriyor, fonksiyon modelleri kullanarak Dünya’nın manyetik alanının ilkesini öğreniyor, ve anahtarlama ile trafik ışıklarını kontrol ediyor.
Detaylı montaj kılavuzu ve “Elektrik Mühendisliği” konusunda yardımcı kitapçık sete dahildir.
Boyutlar: 46,5x8,5x32,0 cm
Parça Sayısı: 350+


Bu setle yapılabilen 12 MODEL


Profi Da Vinci Machines   Yaş 9+

This construction set combines several mechanical models, whose origin goes back to designs from Leonardo da Vinci: printing press, file cutting machine, pivoting bridge, odometer and chariot. An activity booklet with numerous illustrations and descriptions for the original designs from Leonardo da Vinci provides information, which is worth learning. History you can touch![br] • Includes the didactic activity booklet ”Machines from Leonardo da Vinci”
 Boyutlar: 46,5x8,5x32,0 cm
Parça Sayısı: 230


Bu setle yapılabilen 10 MODEL

Oeco Tech   Yaş 9+

"Renewable energies" will become our most important suppliers of energy in the future. The production, storage and use of electricity from natural energy sources such as water, wind and the sun are graphically illustrated using various models and numerous experiments. This is the way to create an understanding of the future energy forms. The hydro cell kit offers an ideal addition. With this expansion construction set, you can build several models and operate them with a fuel cell.

• Includes the didactic activity booklet, „Renewable Energies“

• Includes solar motor, solar module (1.2 V; 440 mA) and Gold Cap energy storage unit.

: 46,5x8,0x32,0 cm

: 10

: 320


Hydro Cell Kit  Yaş 9+

How does a fuel cell work? How can you produce hydrogen with it? This construction set provides knowledge for all areas associated with this exciting topic. With the fuel cell and the additional solar module, interesting additional models can be built in connection with the construction set, "Eco Tech". The didactic activity booklet offers assistance. All of your questions are answered.

(NOTE: The OecoTech item No. 505 284 is absolutely required for operation.)

 • Includes the didactic activity booklet, „Energy from Hydrogen“
 • Includes reversible fuel cell with integrated hydrogen storage unit, solar module (1.2 V; 440 mA)

    : 22,5x6,5x15,0 cm

  : 6
  : 20

Technical Revolutions  Yaş 9+

On the trail of James Watt, Michael Faraday and other famous inventors. The construction set brings new life to important moments of technology history. Important technological inventions can be reproduced as functional models, for example, an electric motor, cardan shaft, a Morse telegraph and a generator. The didactic activity booklet provides additional background information. For little creative tinkerers and inventors starting with nine years old.

• Includes the didactic activity booklet.

• Includes XS motor and battery tray for 9V block (battery not included).

• 220 components  • 11 models
  : 46,5x8,0x32,0 cm

  : 12

: 270


Dynamic  Yaş 9+

Fun with physics - Balls race on the unique flex-rails through various obstacle courses. They accelerate, decelerate, cause chain reactions, shoot through the loop and run through obstacles such as teeter-totters and switches. An elevator powered by an XS motor conveys the balls to the top. The effects are based on various physical phenomena (acceleration, inertia of mass, centrifugal force, law of conservation of energy, principle of linear momentum, laws of motion). These are explained in the activity booklet and can be demonstrated clearly using various experimental set-ups. Shows how entertaining physics can be!

 • Includes instructive activity booklet
 • Includes XS motor and battery tray for 9V block (battery not included)

  : 46,5x8,5x39,0 cm

  : 7
  : 690